Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Skip Navigation LinksOC

OC ADMIN


Major Muhammad Amin bin Awang Haji Mahmud was born on the 1st of March 1977. He enlisted into the Royal Brunei Armed Forces as a recruit on 18th December 2000 and received "Pingat Laila Tugas" on 18 December 2011 and "Pingat Jubli Emas" on 31st May 2011.

Throughout his career, he has undergone various courses both locally and internationally such as Abseil Resupply System Instructor & Desp, Abseil Resupply Packing and Rigging and Multi-rope Abseiling (MRA) in 8 August 2003, Platoon Commander's course in 20 February 2009,  Junior Staff Course in 18 December 2009, Officers Mandatory Security Awareness in 13 May 2011, Logistics Officers Course in 31 August 2012, Psychology of Leadership Course in 01 November 2013 and Safety Management System Audit Course in  26 February 2014.

His current appointment is Officer Commanding Admin (O.C Admin) at Defence Academy, Royal Brunei Armed Forces. His previous appointment was Quartermaster officer at Penanjong Garrison from 1 April to 1 July 2012.

He is married to Hajah Khartini binti Haji Awang Mohd Daud, has a son called Mohammad Saifullah and lives in Kampong Jangsak.